top of page
  • Yazarın fotoğrafıGüven Bakırtaş

Sistemin Başarısı Standartlarda Gizlidir

Güncelleme tarihi: 7 May 2021

Hani her organizasyonda denir ya; "abi bizde sistem sıkıntılı, onu aşsak her şey düzelecek" Bu günkü konumuz sistemin yapıtaşları.


Standartlar, başarının hem tanımını hem yol haritasını ortaya koyan harika araçlardır. Sistemler esasında başarılı standartların varlığı ve geliştirilmesiyle ortaya çıkan yapılardır.


Standartlar bizlere ne derece "iyi, başarılı, kaliteli, güçlü" olduğumuzu gösterirken, karşılaştırmaya da imkan verir. Birisi size "nasılsın?" diye sorduğunda "iyiyim" demeniz karşınızdaki için net olarak bir bilgi sağlamaz ama "gayet sağlıklıyım, işlerim biraz durağan olmasına rağmen gidişat umut verici" vb açıklamalar durumunuzu daha anlaşılabilir kılar.


Bir şeyi iyi ya da kötü diye adlandırmak kolay olsa da, net şekilde ortaya koyabilmek için standartları kullanırız. Bir bina inşa ediyor olalım. Binayı "iyi" diye tanımlamamız için standartlara başvururuz. Mesela malzeme standardımız 8/10 birim, işçilik standardımız 7/10 birim, mimari ve mühendislik standardımız 9/10 birim olursa; kabaca bakıldığında 8/10 birim başarıyla bir bina kuracağımızı öngörebiliriz değil mi?


Aynı durum kurumlardaki departman sistemlerinde de göze çarpar. Mesela satış departmanını "başarılı" diye adlandırdığınızda, bazı kişiler size "kime göre, neye göre" gibi sorular yöneltecektir. İşte burada başarıyı tanımlamak, başarılı sayılmak için gereken standartları tanımlamak anlamına gelir.


İşte bu nedenle yıllardır verdiğim satış eğitimi programımın adı "Satışta Standartlar". Etkili Satış Teknikleri diye adlandırılan birçok eğitim kişiler için kısa yollar oluşturmaya yöneliktir. Satışta Standartlar ise çalışanlarınızın "başarı" diye adlandırdığınız standartları oluşturmaya odaklanır. Yani birinde bireysel başarı diğerinde ise kitlesel / sistematik başarı ögeleri ön plandadır.


Başarılı bir ekibin genlerinde seçme - yerleştirme standartları, eğitim - oryantasyon standartları, kişilik özellikleri ve sistemsel nitelik standartları yer alır. Ekibinizde kitlesel başarıya odaklanıyorsanız, satış teknikleri eğitimi konusunda Satışta Standartlar Eğitimi'ni tavsiye ediyorum.


11 görüntüleme0 yorum

Son Yazılar

Hepsini Gör

Comments


bottom of page