top of page
  • Yazarın fotoğrafıGüven Bakırtaş

Satış Eğitimi Ne Fayda Sağlar?

Satış herkesin üzerinde konuştuğu ama farkındalığın en düşük seviyede kaldığı iştir dersek abartmış olmayız.


Satış teknikleri uzunca süredir çok ilgi çekiyor. Firmaları öne çıkartan, büyümelerini sağlayan, daha fazla kar elde ederek güçlü hale getiren en temel işlem satıştır. Etkili satış yapan kurumlar rakiplerine göre çok daha başarılı ve kazançlı oluyor.


Satış eğitimi gerekli mi?

Satış eğitimleri alan grubun ya da bireyin kişisel özelliklerine göre az ya da çok etkili olur ama tartışmasız gerçek satış eğitimlerinin zorunlu olduğudur. İstanbul'da satış eğitimi alan bir ekibin gelişimini örnek verelim:

- Şirketin eğitimi takip eden ilk ay satışları neredeyse aynı kalmasına rağmen kullanılan yöntemler daha basit hale geldi.

- İkinci ay cirolarda %4 gelişim, 6 ay sonrasında ise %17 gelişim sağlandı.

- Karlılık %8 oranında artarken, verimlilik ikiye katlandı.


Satış eğitmeni ne kadar fark yaratır?

Satış eğitimi içeriğinin kalitesi kadar satış eğitmeninin kalitesine de bağlıdır. Satışçının eğitim sonrasında iş hayatında değişiklikler olmasını istiyorsak, onu ikna etmek satış eğitmenine düşer. Enerjik satış eğitmeni ekibin ilgisini üzerine çekip etkileyebilir, başarılı satış eğitmeni ekipte ciddi davranış değişikliği yaratabilir. Satış becerileri eğitimi ya da etkili satış teknikleri eğitimi alınacaksa, satış eğitmeni tüm gidişatı değiştirecektir.


Hangi satış eğitimi tercih edilmelidir?

İstanbul'da satış eğitimi veren kurum sayısı çok fazla. Ankara ve İzmir'de satış eğitimi veren şirketlerin sayısı yüksek. Burada tercih yaparken en önemli konu eğitim şirketi ya da satış eğitimi veren eğitmenin referanslarıdır. Bunun yanı sıra eğitimin içeriği çok önem taşır. Mesela etkili satış teknikleri eğitimi işe yarayan teknikleri, basit ve sağlıklı şekilde vermelidir. Pratik satış eğitimi alınırken uygulamaların fazla olması gerekir. En başarılı satış eğitimi sonuç veren, sağlıklı işleyen ve bol uygulama içeren eğitimdir. Satışta Standartlar Eğitimi bu konudaki en başarılı eğitimler arasındadır.


13 görüntüleme0 yorum

Son Yazılar

Hepsini Gör

Comments


bottom of page